גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > גוף כלי השיט
גוף כלי השיט
איך מזהים מהיכן היאכטה שלך דולפת?

אין הרגשה יותר מעצבנת מאשר לשבת בתא הסלון של היאכטה ופתאום להרגיש טיפת מים שנוחתת לך על הראש. בעצם יש מצב מעצבן יותר וגם מתסכל יותר - חוסר הצלחה לזהות מהיכן מגיעה הטיפה וממה היא נוצרה?
בכתבה הבאה ננסה לתת כמה טיפים ורעיונות על מנת לאתר ולמנוע נזילות. לא מדובר בכמויות גדולות המחייבות הספנה מידית של היאכטה. מדובר בכמויות קטנות אבל כפי שנראה בהמשך חוסר טיפול יכול לגרום לנזקים גדולים.

פיברגלס, טמגלס, ג'ל קוט ומה שביניהם
בין אם נפלה לך ידית הכננת על הסיפון ושרטה אותה או שפשפת את דופן כלי השיט ברציף או גרמת לכל נזק אחר בגוף כלי השיט שלך, אתה עומד בפני עבודת פיברגלס, טמגלס או ג'לקוט. לא ניתן ללמוד תיקון כלי שיט ממאמר בעיתון, אבל ניתן להבין את עקרונות העבודה בחומרים אלו ולהבין כיצד בעלי המקצוע השונים מבצעים את מלאכתם.

לעומק העניין
עופר שלטר צולל עבורנו לשיפולי היאכטות ומעלה משם יחד עם מים ולכלוך גם מסקנות ודרכי פעולה.

זה לא נעים לראות נזק גדול (אבל זה גם לא סוף העולם)
לא חשוב מה הניסיון שלך בשיט וכמה זהיר אתה מפליג, העיסוק בשיט הוא עיסוק בלתי צפוי. צירוף של מזג אויר, תקלה טכנית או טעות אנוש שלך או של השייט המפליג לידך, כל הגורמים יחד או כל אחד לחוד עלולים לגרום לנזק מוחלט.
נזק קטן בכלי השיט, עם אחד מהגורמים הרשומים מעלה, עלול להוביל לנזק גדול, או לנזק מוחלט.


הפלגת מפרשים במהירות של 60 קשר!
60 קשר ביאכטה שאורכה 60 פיט? איב פרלייר הצרפתי בעל חשיבה מקורית וקבלות מוכחות, מאמין שזה ניתן לביצוע והקטמרן המיוחדת הזאת, בעלת המפרשים דמויי הכנף, (wing masted) כבר נמצאת בבניה.

מהר יותר, יעיל יותר
כאשר אנו מביטים בתחתית של כלי שיט מהיר כמו יאכטה או סירת מנוע, לא מובן לנו מדוע הקוער מעוצב בצורת מדרגות, תעלות, פינות או זוויות חדות. האם לא עדיף לעצב אותן מעוגלות וחלקות?

האם הפיברגלס הוא כבר הסטוריה
לאורך ההיסטוריה ארוכת השנים של תעשיית כלי השיט והספנות, סירות נבנו מחומרי גלם שונים ומשונים, וזאת בהתאם לרוח התקופה והזמן. כיום אנו עדים לאחד מהשינויים הדרמטיים יותר שנעשו אי פעם בשיטת ייצור כלי שיט, והוא המעבר לייצור בעזרת חומר הגלם הקרוי פוליאתילן. חומר גלם זה מאיים לשנות את השיטות המסורתיות שהיו נהוגות במהלך השנים האחרונות לייצור כלי שיט, בדיוק כפי שחומר הגלם "המהפכני" – פיברגלס, עשה בזמנו לעץ. על התהוותו של המהפך ועל סגולותיו של הפוליאתילן.

שלו טובה יותר
איך קורה ששני יצרנים מתחרים מייצרים סירות זהות העשויות סיבי זכוכית (פיברגלס) ולאחר שנה סירת יצרן אחד דהויה ואילו הסירה השניה מבריקה, האחת כבדה והשניה קלה האחת סדוקה והשניה חלקה. התשובה המיידית שלכם תהיה: תחזוקה. יתכן, אך סיכוי רב יותר שבשתי הסירות השתמשו בחומרי גלם שונים ובתהליכים שונים.

© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<