גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים
סיפורים מהים
חגיגה באיקריה
מאת עופר פיין

אורח מהים – כפיר חודרה
שייטים רבים החלו את דרכם הימית כבר בגיל צעיר. לחלק מהם סיפור מרתק. אחד מהם הוא כפיר חודרה, שייט בן 38 תושב בת ים. הוא התחיל את דרכו כילד בצופי ים יפו. בהמשך הדריך וסגר מעגל כמרכז השבט. היום כפיר מנהל את מרינה אשדוד.

אורח מהים - נדב קיסרי
עד כמה קפריסין רחוקה מאיתנו? לפי המפות, לא הרבה. אבל נוסף לקירבה הגאוגרפית, תמיד אפשר לפעול למען קירבה שאין לתארה במונחים פיזיים, אבל אין ספק שהיא חשובה לא פחות. אחד מהאנשים שעושים לילות כימים למען מטרה זו הוא נדב קיסרי, איש ים וותיק עם ניסיון, ידע וסיפורים רבים.

הסופה!
משפחת רוט, חגית, פטר ושלושת הבנות, עדי, זואי ונעמי חיים על קטמרן מדגם לאגון 380 ומשייטים בעולם. המשפחה מפליגה בים הקריבי כבר מספר שנים וצברה חוויות רבות. בכתבה שלפניכם, תיאור ההפלגה לגואטמלה, בנובמבר 2018, מזווית קצת שונה.

אורחת מהים - יהל וולך
יהל וולך, בת 22, שייטת תחרותית בעבר ומאמנת אופטימיסטים בעמותת רחף שדות ים בהווה. מקום שני באירופה בדגם 470 עד גיל 23, סגנית אלופת עולם לנוער בדגם 420, אלופת ישראל בדגם אופטימיסט (בנים/ בנות).


אורח מהים - יוסלה דרור
יוסלה דרור בן 37, נשוי לרוני, אבא ליובל ועומר, מתגורר במושב מזור, מנכ"ל עמותת מפרשים.


"מעגן מיכאל 2": העתק של ספינה עתיקה.
הספינה העתיקה שנמצאה מול מעגן מיכאל, הייתה ספינת מפרש חדשה בהפלגת הבכורה, אשר הפליגה כ 500 שנה לפנה"ס, טעונה ב-12 טון אבני ציפחה, אשר נחצבו באי אוויה שבים האגאי, אשר היו מיועדות כנראה לבניית מקדש יווני בחוף דור, שהיה מיושב באותו הזמן ואף שימש כנמל


אורח מהים: יוסף זברק
ברכותינו לקבלת אות איש השנה על מפעל חיים של הפורום לקידום השיט בישראל. בציבור השייטים אתה מזוהה כבר שנים עם צופי ים

עדות אישית: טילים על המשחתת אילת
לפני 50 שנה, ארבעה חדשים לאחר הניצחון ההיסטורי במלחמת ששת הימים, במהלך מלחמת ההתשה, טובעה משחתת חיל הים הישראלי אילת על ידי טילים ששוגרו מספינות טילים מצריות. שוקי אילת סקיפר וותיק ושמאי ימי, שירת כאיש צוות המשחתת. סיפורו המתפרסם לראשונה מביא בצד תיאור בגוף ראשון גם תובנות שכדאי להפנים, במצבי חירום, גם בכלי שיט אזרחיים.

אדם מהים
מאיה יעקבס – מנכלי"ת עמותת צלול אוהבת את הים מאז היותה ילדה. אביה, שנהרג בתאונת דרכים כשהייתה בת עשרים, החדיר בה את האהבה לים ולחופים. מאיה שמחה להיענות בחיוב לפנייה שקיבלה לניהול עמותת צלול מכיוון שראתה בתפקיד מעין מילוי צוואה שאביה העביר אליה בימי חייו.


מיכאל אברהמוב – מנהל את מספנת מרינה אשקלון
ספר על עצמך?
שמי מיכאל אברהמוב, נולדתי לחופי הים הכספי לפני 41 שנים ועליתי ארצה עם משפחתי לפני 21 שנה - בשנת 1997. הבית בו גרנו היה מרוחק כ- 200 מטר מהחוף. כבר בילדותי נמשכתי אל הים אבל לא הכרתי את עולם השיט. אהבתי את החוף ואת המים. כשעלינו ארצה כבר הייתה לנו משפחה גדולה בארץ והרבה אפשרויות למגורים, אף אחת מהן לא במרכז הארץ. בחרנו באשקלון מכיוון שלא יכולתי לראות את עצמי גר במקום מרוחק מהים.

אורח מהים - רוני מאיר
בן 54, עד לאחרונה מנהל המרכז לחינוך ימי באילת כיום מאמן את נוי דריהן אלופת הארץ בגלשני רוח


כחול מארח - ליאת אנטוורג פרידמן
אורחת מהים: ליאת אנטוורג פרידמן, קרוזרית ומקימת מועדון הקרוזרים הישראלי

כחול מארח – יובל הררי
לשוחח עם יובל הררי על הים, זה קצת כמו לדבר עם הים על.. עצמו. אין כמעט מיומנות ימית שהאיש לא בקיא בה, כמו שאין כמעט פינה על הגלובוס שהוא לא ביקר בה - מכיוון המים.

כחול מארח – עומר ברנד
עומר ברנד (34), שייט מקצועי המתחרה על יאכטות וסירות גראנד פרי ומנהל פרויקטים של שיט תחרותי, הקים נבחרת שתתחרה ב"קומודורקאפ" כשעל התורן יתנוסס דגל ישראל. עומר גדל בהפועל תל אביב, עבר את כל המסגרות של נבחרות ישראל, אבל כדי להתמקצע, הוא חי כבר שנים באנגליה.

מפקדת או לוחמת?
ראיון עם סרן אור כהן, מפקדת בספינת הטילים אח"י חץ

מהדרכת סטי"ל לאדריכלות ימית – סיפורה של שייטת ישראלית שחוותה חוויות ימיות מופלאות.
פורסם בכחול 60.
שמי מאיה בח, חברי מכירים אותי כ- 'מאיבח' (כן אני יודעת...), בת 34, סקיפרית, מעצבת יאכטות, YACHT SHOPPER וכיום מפתחת עסקית ב GALATEA, פיתוח ישראלי מבריק של כלי חכם לניהול יאכטה המלווה ע"י מוקד שירות טכני בינלאומי ורשת של מעל 4,000 נותני שירות בכל העולם.

כחול מארח - נוי דריהן
נוי דריהן, בת 15.5 מאילת. גולשת רוח, אלופת אירופה 2014, אלופת אירופה 2015 ואלופת עולם 2015. אוהבת לרוץ, ולגלוש באינסטגרם.

סיפור אמיתי עם סוף טוב
איך בקבוק עם מכתב שהושלך לים באמצע האוקיאנוס משנה את החיים.

כחול מארח - קוסטה סלמין
קוסטה סלמין, בן 27 מחיפה. רווק. גולש על קייט וגלים בזמנו הפנוי.
מרכז שבט צופי ים ומדריך בדרך הים חיפה עלה בגיל 6 מאוקראינה והתחיל את דרכו בצופי ים יפו. כילד לא אישרה לו אימו להגיע לפעילות בצופי-ים, אבל לחיים חוקים משלהם והגורל חטף אותו בהזדמנות הראשונה שיכל.

כחול מארח - יעקב קיסוס
יעקב קיסוס, בן 54. שיט אילתי מילדות. ממובילי הספורט הימי המסחרי.
יעקב קיסוס היה רק בן חצי שנה כשהגיע לאילת, מאז לא עזב אותה והפך לאחד האנשים המשפיעים והמובילים של בספורט הימי באילת.

ככה בערך....ניווט טרום עידן ה G.P.S
פתאום מערכת ה-G.P.S הפסיקה לעבוד... כך במקרים רבים מתחיל תאור של מצב חירום מפי שייטים רבים. במקרים רבים בהן התקלה מתגלת במרינה נמנעים השייטים לצאת לים (בצדק לדעתי), על אף שיש ביאכטה מערכתG.P.S משנית, זאת עד שהפלוטר הראשי המותקן על עמדת ההיגוי חוזר לתפקד.
אין ספק שהתמכרנו למכשיר, אשר לאחר מאות שנות ניווט אסטרונומי ואלפי שנות ניווט חופי מגיש לנו את המיקום המדויק "על המטר" ללא צורך בחישוב או בהשקעת זמן. ברגע שהמכשיר מפסיק לפעול אנחנו מאבדים ביטחון.

כחול מארח - איתן קרבצ'יק
הוא נולד בחיפה לתוך גלים, והפך עם השנים מחניך תנועת צופי ים לאחד המחנכים הגדולים של הים. כבר כילד ידע שהים הוא אהבתו הגדולה, אבל רק כשחזר מטיול ארוך של הפלגות מסביב לעולם הבין שהחינוך הימי זה הייעוד האמיתי שלו.

כחול מארח - אורי שרון
בגיל 11 הוא גילה את הים. מאז הוא מחובר אליו פיסית ורוחנית. הוא נאלץ בימים אלה, בעל כורחו, לצאת ממנו. הכירו את אורי שרון

היאכטה כבית קיץ
בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות ישראלים יוצאים למסעות שיט ארוכים. בין אם מדובר בזוגות פנסיונרים או בזוגות צעירים בתחילת דרכם, מדובר במגמה חדשה בקרב שייטי ישראל – החלפת הבית ביאכטה לתקופה ארוכה. פגשנו את אלית ופיני שחף, לשיחה על ים, יאכטה, זוגיות וגם מערכות יחסים ימיות

כחול מארח - אירנה פשוטין
בת 57, מתגוררת בנהריה עם בן זוג. אמא לבת 29 ל וקוראת ספרי רומנטיקה בזמנה הפנוי.

בעיה רפואית – "סתימת דלק"
עד כמה בעיה רפואית זניחה בחוף יכולה להפוך לבעיה קשה בים? דני מירקין, שייט ותיק מספר לנו על חוויה לא נעימה ועל פיתרונה באופן יוצר דופן, כל זאת על יאכטה באמצע האוקינוס האטלנטי.

כחול מארח - ערן פורטוגלי
כמי שנולד לתוך הגלים, הפליג בים עוד לפני שידע ללכת וגדל לתוך הקמתה של מרינה אשקלון, ערן פורטוגלי הוא האורח מהים שלא נותן לדבר לעצור בעדו מלהגשים את החלום.

כחול מארח - דני שפר
דני שפר, נולד לחיים בים, גדל בהם, והיום הים הוא גם הקריירה שלו, אם כי הוא בעצמו לא האמין שדווקא הקריירה המרתקת הזו (כך ניכר מדבריו, וכך גם הוא עצמו מודה), תגרום לו לנטוש את הגלים ולהתמקם ביבשה.


כחול מארח - סבי אלמוזלינוס
סבי אלמוזלינוס - חזון, קריירה וערך מוסף

השלושה - סיפור על ימאים וסירות מפעם
הסיפור המלא של המפרשית שיצאה להפלגת צופי ים מחיפה דרומה, ועל האסון שפקד את המפליגים ועלה בחייה של שלושה ילדים.
סיפור מרתק על ראשית החינוך הימי בישראל בשנות ה-50, לפני שהאקטרוניקה והחוקים שטפו את המדינה

המציאות עולה על כל דמיון
המקריות והחיים הובילו אותי בהפלגותיי הקודמות לפגוש את פייר ואת הסירה עליה עבד, Vismara 54 ששמה היה GiGo 2. עברנו הרבה שעות ים ביחד ובמשך זמן זה שמחתי מאוד שנפל בחלקי לחוות חוויה כיפית ומלמדת כל כך.
המקריות הובילה אותנו להתהפך עם הסירה עקב ניתוק הקיל ולמצוא את עצמינו על אסדת הצלה קטנה באמצע האוקיאנוס. אותה מקריות הובילה את האסדה של עבודות תת מימיות TOG-MOR לזהות אותנו באמצע הים על קליפת האגוז שלנו ולדאוג להחזרינו הביתה.

סיפורו של אלוף
איתן פרידלנדר יושב במשרדו, מביט לים הנושק לחלון ומדבר על שינוי. הוא יורד ים ותיק, אחד שיודע היטב שאחרי הגאות לנצח יגיע השפל, אך גם ממרום 53 שנותיו הוא לא פוחד לתת לרוחות השינוי לחדור אליו ולעצב מחדש את חייו.

סיפור על מזל גדול וחוסר מזל.
מי לא רוצה לקבל יאכטה מתנה מחיל הים הישראלי?

אופק מבטיח
עבור יהודה זומר, המנכ"ל והבעלים של חברת "אופק", העתיד נראה כיום טוב מתמיד. חברת "אופק" כמו גם ייתר פעילויותיו של זומר בתחום שיט היאכטות בישראל ובעולם, משדרים עסקים כרגיל אפילו בימים טרופים אלו. ממשרדיו במרינה תל אביב סיפר לנו יהודה כיצד הצליח להפוך לגורם משמעותי בענף השיט הישראלי, מהם כיווני ההתפתחות של ענף השיט בשנים הקרובות ומדוע לדעתו נדרשת התערבותן המיידית של הרשויות, על מנת לאפשר את המשך צמיחתו של הענף בישראל.

2006 BOOT התערוכה הימית הגדולה באירופה ליאכטה – על
דודי סימון מנהל ביה"ס דרך הים "עשה סיבוב" על בציר יאכטות המפרש החדשות שהוצגו בתערוכה הגדולה מכולן.באיזו תערוכה כדי לבקר?
מדריך למבקרים

מאת גל קדר


כשירוק פוגש כחול
מרינה תל-אביב חרטה על דגלה את הערך האקולוגי ושמירת הים.

גליון 19

מאת עופרה סביר


קרואטיה קוראת לך
על תערוכה ימית בקרואטיה ההופכת ליעד שייט מועדף

גליון19

מאת גדעון שמואלי – צ'ונלה


THE FERRETTI SHOW
יצרנית היאכטות האיטלקית המובילה הציגה את כל דגמיה. הייתה הצגת של עילית יאכטות המנוע וגם של החיים הטובים.

גליון 19

מאת גיורא קדר

הקרב הימי בדיסלדורף
העיר הגרמנית דיסלדורף שוכנת מאות קילומטרים מהים אבל השנה החל בה קרב ימי של ממש. לא, לא נשמעו בה התפוצצויות ולא ירו שם טילים אבל זאת בהחלט מלחמה. כבכל שנה התקיימה בדיסלדורף תערוכת השיט השנתית הגדולה באירופה ואולי הגדולה בעולם. בתערוכה זאת החלו יצרני היאכטות את מלחמת המחירים.

גליון 22

מאת מיכל וגל קדר


לילה ראשון בבוואריה
חוויות הפלגה ביון

התערוכה הימית של המבורג - על המבוגרים ויאכטות
כתבנו ביקר בתערוכה ימית קטנה יחסית בהמבורג, גרמניה. ראה דברים חדשים וחזר מרוצה ושבע.

גליון 21

מאת כתבנו המשוטט גדעון (צ’ונלה) שמואלי

תערוכות שיט
סקירת התערוכות בתורקיה, לונדון ודיסלדורף.
תערוכה1: התערוכה בלונדון

מאת: מיכל קדר


ימאי וינדזור העליזים
כתבנו המשוטט גדעון (צ'ונלה) שמואלי ביקר לאחרונה באנגליה בשני אירועים מעניינים: תערוכה וכנס ימי בלונדון)WATERPRONT EXPO) תערוכה לציוד ימי בוינדזור (MARINE TRADE SHOW ).

גליון 17

מאת גדעון שמואלי


פריז 2006
צוות כחול מדווח מתערוכת השיט בפריז 2006.

גליון 29

BOOT דיסלדורף: הצגת השיט הגדולה באירופה
סקירת תערוכת השיט הגדולה באירופה.

גליון 14

מאת גיורא קדר


הראשונה לציון - 30 שנה למרינה ת"א
סיפור הקמתה של מרינה תל אביב, המרינה הראשונה בישראל. תאור השיוטים והחגיגות.

גליון 11

מאת גיורא קדר

מרינספורט 2002 – סיפור הצלחה !
סקירת תערוכת השיט והספורט הימי בתל אביב

גליון 10

מאת : גיורא קדר


התערוכות הימיות: מה עושים שייטים בחורף?
יהודה זומר, שיט וסקיפר ותיק משיט אותנו בין התערוכות הימיות של אירופה

גליון 4

מאת יהודה זומר


הכנס השנתי של מינהל הספנות
הכנס השנתי של מינהל הספנות והנמלים. דו"ח מלא כולל השינויים בתקנות

גליון 3

מאת גיורא קדר

BOOT 2002 השייט באירופה : צמיחה!
על התערוכה הימית הגדולה באירופה וסיפור השיט האירופי בשנת 2001

גליון 10

מאת הדר פריד

לקראת האלף השלישי
כחול מראיין את תא"ל (מיל) אריה רונה מנהל מינהל הספנות והנמלים במשרד תחבורה

גליון 2


לקראת האלף השלישי
רגע לפני כניסתנו אל תוך האלף השלישי, רגע לפני כניסתנו לעידן חדש של התפתחות, של טכנולוגיות חדישות, של מהפכות תרבותיות , רגע לפני המעבר לעולם חדש ומופלא עוד יותר – פנתה כתבתינו רביד סמולינסקי לכמה מאנשי מפתח בתחומי השייט השונים כדי לשמוע את סיכומיהם ותחזיותיהם , איש איש בתחום התמחותו.

גליון 2

מאת רביד סמולינסקי

למים נולדו
איך ללמד ילדים לשוט במפרשית. הסיפור של אילנה קליגר.

גליון 3

מאת אשר וטורי


אותי זה הדליק
ראש עיריית אשקלון - בני ועקנין: מדבר על המרינה

גליון 4


הלן מקארתור: אשה קטנה - הישג ענק
סיפורה של אלן מקארתור וראיון קצר עם עורך כחול

גליון 10

מאת אורית קדר


כשהתלוש פוגש את הים
מהבית לעבודה ומהעבודה לבית, פה ושם איזו נסיעה לחו"ל, אולי איזו הפלגה או שתיים וחוזר חלילה. ריטואל מוכר? בוודאי לרובכם. מסתבר שיש גם אנשים שחיים אחרת. כאלה שסירבו לתת לחיים להוביל אותם למשרות משמימות וחסרות עניין. כאלה שהלכו עם אהבתם לים עד הסוף - ומצאו בו גם את פרנסתם.

גליון 11

מאת הדר פריד


באות מאהבה
הן באות ממרבית שדרות האוכלוסייה בישראל. הן יכולות להיות אמו של החבר שלך, עקרת הבית ממול, עורכת הדין מהמשרד או בעלת חברת הייטק. את כולן מאחדת התשוקה לים והרצון להינות כסקיפריות על סיפון יאכטה תחביב שהיה בעבר נחלת גברים בעיקר.

גליון 14

מאת אשר וטורי


תופרי המפרשים
עם לא מעט רוח גבית של ניסיון והישגים ספורטיביים, איזי סיילס, מתפרת המפרשים של איזי ואורית סוויסה מוכרת מפרשים מהים התיכון עד צפון אירופה. איך הופכים את ההישגים הספורטיביים המרשימים,למנוף שיווקי מעורר התפעלות.

גליון 15

מאת אשר וטורי


תיירי מרטינז: החיבור בין המצלמה ליאכטה
מבחר מתמונותיו (לחלקן מתאים יותר לקרוא יצירותיו) של אחד מגדולי שצלמי הישט בעולם עם רקע והסברים . באדיבות המגזין הגרמני sailing

גליון 18

מאת טטיאנה פוקורני
תרגום: נורית שרת
עריכה: יורם שרת


הטרור הימי: שיתוף פעולה חיוני
הכניסה למימי מדינת ישראל יכולה להיות טראומטית לשייטים אשר אינם מכירים את נוהלי הבדיקה הביטחונית המחמירה של חיל הים הישראלי. זה לא נעים כאשר ספינת חיל הים דוהרת לעברך כשהצוות מאייש את עמדות המקלעים, או מאירה עליך לפתע באמצע הלילה בזרקור רב עוצמה.

גליון 18

מאת: גל קדר

מהפכה
עמוס נוימן הוביל מהפכה. לאחר 30 שנה משיטי סירות עד 7 מטר יוכלו להשיט ספינות עד 8.5 מטר. אבל לא הכול הופך קל יותר. המעוניינים בהסמכה למשיט 13 יאלצו לעבור בחינות קשות הרבה יותר.

גליון 18

מאת גיורא קדר


משמר מפרץ אילת
איך שומרים על החוק והסדר באזור ההפלגה הצפוף ביותר בישראל? על השיטור הימי באילת.

גליון 19

מאת שמעון נמר


ימאהה והקשר הימי
תאגיד ימאהה חוגג השנה את יובל 50 שנות קיומו. התאגיד היפני הוא אחד התאגידים הגדולים בעולם, והוא מייצר מגוון רחב של ציוד לתחום הימי: מנועי בנזין ודיזל, גנראטורים, כלי שיט ואופנועי ים. בישראל חברת ימאהה איננה מוכרת לרוב השייטים. ניסיונות החברה לחדור לשוק הישראלי החלו לפני כעשור אולם ללא הצלחה מרובה. שוק אופנועי הים נשלט באותה תקופה ע"י חברת SEADOO ובעיות בנציגויות ימאהה דאז בישראל לא הביאה לתוצאות המיוחלות.

גליון 24

מאת: גל קדר

משגיח הכשירות
למי שצופה מגבוה על מפרץ אילת ביום של קיץ נידמה שהוא מביט בקן נמלים רועש וגועש. יש כאלה שאומרים שזה דומה יותר לבריכת דגים שלהקות כרישים הוכנסו לתוכה. כך או כך אין עוד מקומות בארץ עם פעילות ימית כל כך צפופה ואינטנסיבית כמו באילת. משה סער הוא המפקח על כלי השיט הקטנים מטעם משרד התחבורה, אם תרצו הוא משגיח כשירות (השיט). פגשנו אותו במרינה של אילת

גליון 24

כתב וצילם: שמעון נמר


זאב פריד
היכרות עם איש ים ושייט דגול שעל שמו נקרא נמל עכו.

© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<