גליון כחול 86 
דף הבית > יאכטות > בוואריה 36 - Hot Number
בוואריה 36 - Hot Number
יאכטת המפרשים בוואריה 36 במבחן המגזין הגרמני seglen
בוואריה 36 - Hot Number
גליון 11
 
מאת Michael Bohmann (מבחן מתוך עיתון segeln אפריל 2002)
עוד בטרם הצגתה לקהל הרחב, נאמר עליה שהיא מסמלת סטנדרטים חדשים אצל היצרן הגרמני, בכל הקשור למחיר מול ביצועי הפלגה. בעניין המחיר, ספר ההזמנות של בוואריה מדבר בעד עצמו. אך לגבי ביצועי הסירה לדגם שמראש תוכנן להיות בראש סולם המכירות יצאנו צוות העיתון לבצע בדיקה בסירה הראשונה מדגם זה. Hull No-1 .
אני מרגיש היטב את שרירי הצוואר תוך שאני מביט מהופנט בחץ הרוח בקצה התורן ומשתומם מהזווית החדה לרוח בה אנו מפליגים. קל יותר לקרוא את מד הרוח הממוקם קרוב אלי בעמוד ההגה, אך פשוט קשה להאמין כשאתה קורא במכשיר אלקטרוני 30 מעלות ופחות., זוויות כאלה מתאימות יותר למפרשיות 470 מאשר ליאכטות משפחתיות שנועדו להפלגות בים הפתוח. אני מדווח בשאגה לעמיתי מהעיתון, על הזוויות המדהימות אותן מורה החץ שבראש התורן ומבין שאפילו אם יש סטייה במד האלקטרוני אנו עדיין שטים בקדמית מדהימה ובזוויות של כ- 35º ולעיתים אף פחות בשתיים שלש מעלות. במהלך הפלגה ברוח הקדמית המטורפת הזו היאכטה מתנהגת ברוגע בזווית הטיה של כ- 25 מעלות. כל זה ממש בלתי יאמן ובמיוחד כשהזווית החדה הזו מושגת באמצעות חלוץ המורכב על מגלול חלוץ (GIB ROLLER ).
אנו מפליגים בגוף מספר "1" של הדגם החדש של בוואריה 36. תנאי הבדיקה במפרץ פלמה דה מיורקה באמצע חודש פברואר פשוט נהדרים.רוחות עם משבים של 12 עד 25 קשר ומזג אוויר כזה שכל צלמי המגזינים אוהבים. אנו מכינים את היאכטה שאורכה בדיוק 11.5מ’ ומרכיבים את המערך החדש ראשי עם שחיפים 31 מ"ר וגנואה בשטח 36 מ"ר. שני המפרשים הם מתוצרת Elvstrom בחתך Tri-radial וכשהם מורכבים על היאכטה זה פשוט תאווה לעיניים. אלה אינם המפרשים הסטנדרטיים אך בתוספת של כ- 3.300 יורו ניתן לרכוש את חבילת המפרשים המצוינת הזו הכוללת גם ראשי עם שחיפים וגלגילות המקלות מאד את העלאה וההורדה של הראשי. השפה הקדמית של החלוץ ישרה כמעט לגמרה וזאת למרות שזהו מפרש המורכב על מגלול . היכולת לשמור על שפה מתוחה עוזר לנו כמובן להגיע לזוויות החדות לרוח והיא מושגת באמצעות יחידת המתיחה של היתר האחורי שהוא חלק ממערך תורן מתקדם 19/20 עם מצליבים משוכים לאחור, במקרה שלנו גם חתך מפרש החלוץ משפר את מבנה השפה הקדמית.
אנו יורדים ל- º 45 לרוח ומשיגים מהירות של 6.2 קשר. הרוח כעת במשבים של 15-18 קשר. הלחץ על מדף ההגה הוא בדיוק כצפוי וזווית לוח ההגה קבועה על פחות מחמש מעלות. כשהרוח עולה ל- 22 קש,ר זווית ההטיה גדלה, אך הלחץ על לוח ההגה נשאר בעינו. היכולת המצוינת של היאכטה לשמור על הקורס מושגת באמצעות לוח הגה עמוק וכמובן מאוזן להפליא.
המדידות הבאות גם הן ללא ספק מרשימות למדי. ברוח צד של 14-16 קשר היאכטה שטה במהירות של 6.2 עד 6.7 קשר. בירידה ל º 130 המהירות עולה ל- 7.5 קשר וברוח גב º 170 המהירות 6 קשר. בכל מפנה הבוואריה 36 שטה מאוזן ובזווית הגה של פחות מ- 5 מעלות. כשהרוח עולה מעל 20 קשר אנו משיגים בזווית 140 מעלות מהירות מדהימה של 8.6 קשר, זווית ההטיה של היאכטה 10 עד 15 מעלות. כעת אנו משחררים את הלחץ על היתר האחורי ומגדילים את טווח הרוח לפני צמצום מפרשים.
כשהרוח ממשיכה לעלות אנו מצמצמים בנוחיות ובקלות את הראשי. אין ספק שמערכת הגלגילות המיוחדת של Rutgerson המורכבת בשפה הקדמית של הראשי עוזרת לנו מאד בפעולה, גם כשהמפרש לא ממש מכוון בכיוון הרוח. לצוות השייטים ראות מצוינת מעבר לדופן בכל זווית הטיה. גלגל ההגה גדול ומאפשר ניהוג נוח עם תחושה מצוינת להתנהגות היאכטה בכל זווית הטיה, למרות גודלו יש די והותר מקום להגיע לקדמת הקוקפיט בנוחיות. כננות המיתרים והמעלנים הם במידה הנכונה ומאפשרים מתיחה של המיתרים ללא מאמץ.
בצוות מצומצם או אפילו במקרה של שייט יחיד, הבוואריה 36 ידידותית מאד. במהפכים במשבים של 26 קשר ויותר לא הבחנו בסבסוב פתאומי וחריף של היאכטה אלא בסבסוב מתון האופייני ליאכטות גדולות בהרבה. סיבוב היאכטה מושג באמצעות סיבוב קל של גלגל ההגה. קל מאד לשלוט בסירה כבר מהדקות הראשונות. כשהרוח ירדה מעט לכ- 16 קשר הרמנו ספיניקר בשטח של 80 מ"ר ובזווית של 110 מעלות לרוח הפלגנו במהירות שבין 8 ל- 8.8 קשר, מבט לירכתי היאכטה מראה זרימה מושלמת של המים ללא גל ירכתים הנוצר כתוצאה מגרר. לאחר יום עמוס חוויות וריגושים בהפלגת מפרשים הגיע הזמן לבדוק איך הבוואריה 36 מתנהגת בהפלגת מנוע. בדיקה זו נעשתה בתנאי ים נוחים במיוחד בתוך מפרץ מוגן. מהירות השיוט ב- 2.500 סל"ד היא 7.1 קשר וב- 3.000 סל"ד המהירות מתייצבת על 7.7 קשר.
סבוב מלא של היאכטה נעשה בקלות ובקוטר שהוא פחות מאורך היאכטה. המנוע כשהוא משולב לאחור עוצר את היאכטה במרחק של כ 2/3 של אורך היאכטה וזאת עם מדחף שני להבים סטנדרטי. מנוע ה- וולוו 30 כ"ס עובד יפה ואינו מייצר זעזועים מדידת רעש המנוע בתוך היאכטה אף היא ראויה לציון לשבח: 75 דציבלים בתאים האחוריים ו- 60 דציבלים בתא הקידמי. החזרה לעגינה הצרה נעשתה ללא כל קושי ההגה מגיב מצוין ויחידת ההנעה כמעט ולא מייצרת הסחה.
 
פנים היאכטה
היאכטה שבדקנו הייתה בתצורת 3 תאים. אחד בחרטום ושניים בירכתים. פנים היאכטה משרה אווירה חמה, כמות המהגוני מרשימה מאד כמעט ואין פינות שאינן מכוסות בעץ. הדלתות מעוגלות בקצוות ובנויות מסיבי. דלתות הארונות מעוגלות ונפתחות כלפי מעלה. פינת הניווט של הבוואריה 36 היא מהגדולות שראיתי ביאכטות מסוג זה. שולחן מפות רחב ונוח וארונית מתוחכמת שתוכננה להכיל מכשור אלקטרוני רב. התאים האחוריים רחבים דיים לאכלס זוג וכוללים ארון בגדים וארון תלייה. יש מספיק מקום להתלבש בנוחיות ודלת הקבינה רחבה ומאפשרת כניסה גם לאנשים גדולים. התא הקדמי מרווח מאד עם מיטה באורך 1.95 ס"מ ורוחב מקסימלי 160 ס"מ. לתא זה שני פתחים עליונים ודלת נוספת המאפשרת כניסה לתא השירותים גם מהתא הקדמי. זה כמובן נותן פרטיות מושלמת להורים. כמות שטחי האכסון גדולה מהממוצע ליאכטות בגודל זה. האוורור של היאכטה טוב וכמות החלונות הנפתחים גדולה ומאפשרת לאוויר לזרום פנימה והחוצה. למרות הגובה בסלון – 1.88 ס"מ השיפוליים עמוקים דיים. תחושת המרחב הכללית של היאכטה היא טובה ויוצרת רושם של יאכטה גדולה בהרבה. שולחן הסלון בנוי ל - 6 סועדים בנוחיות של חמישה כוכבים. המטבח בצורת L מרווח ונוח גם בתנאי ים קשים. המושבים בסלון משמשים כמיטות נוספות ומתחתם שטח אכסון גדול. ובסך הכל בתצורה זו יש 8 מקומות לינה .
תא השירותים ממוקם בקדמת היאכטה בצמוד לתא הקדמי וכולל כיור אסלה ומקלחת. התא גדול ויש בו גם ארון לחליפות סערה רטובות.
 
בנייה ואבזור
שכבות הפיברגלס מונחות בעבודת יד, שכבה שכבה , גוף היאכטה מתחת לקו המים בנוי משכבות מסיביות של פיברגלס. והסיפון מחובר לגוף באמצעות ברגים ודבק, שיטה המבטיחה פרט לחוזק גם אטימה לאורך שנים. במקומות בהם יש עומסי לחץ יש עיבוי של השכבות וגם תוספת של סיבי קבלאר. כל אביזרי הסירה הם מאיכות מעולה. תורן ומערך של Selden כננות של Harken מפרשים של Elvstrom .
 
סיכום
אין ספק שגולת הכותרת של הבוואריה 36, היא בביצועי ההפלגה המעולים שלה. ההפלגה ברוח קדמית חדה היא מרשימה ביותר וכך גם התחושה של הפלגה בכל המפנים. מערך המפרשים הגלגלות והכננות הם באיכות מעל לממוצע ונוחים לשימוש גם בצוות מצומצם. היאכטה הזו מאד מאוזנת ושומרת על כיוון ההפלגה בצורה מצוינת. הקוקפיט ידידותי ורחב דיו לארח 8 אנשי צוות בנוחיות. פנים היאכטה בנוי בצורה מאד חכמה ומשרה אווירה נעימה משולבת ברמת גימור טובה מעל לממוצע. להורים עם שני ילדים מוצע דגם 2 קבינות עם תא אחורי גדול במיוחד ותא שירותים מרווח ביותר. משפחות המחפשות יאכטה מרווחת עם נוחיות גם בהפלגות ממושכות לצד יכולת הפלגה ספורטיבית והנאה ממפרשים ימצאו פה שילוב מנצח שמוצע במחיר אטרקטיבי ללא מתחרים.
 
כללי:
+ המרחק בין מושב ההגאי להגה מצומצם.
+ יש מעט משטחים נגד החלקה בדופן באזור הקוקפיט.
+ מערכת מתיחת היתר האחורי טובה ומערך מתקדם 19/20.
+ עיצוב מוצלח של הקוקפיט.
+ גלגל הגה גדול. נוח לתפעול גם בהטיות חזקות.
+ מרחב הראייה טוב
+ כננות ומערכת חבלים נגישה לקוקפיט.
+ רמת האבזור איכותית.
הפלגה:
+ יכולת טובה בשמירה על כיוון ההפלגה.
+ ביצועי שיט מעולים.
+ היאכטה מהירה בהפלגת מפרשים ובהפלגה במנוע.
+ הגוי קל מאד.
+ תפעול נוח.
+ מפרשים בגימור גבוה.
+ צמצום ראשי מהקוקפיט.
+ השפה הקדמית של החלוץ נשלטת.
+ החלוץ שומר על צורתו גם בצמצום.
+ תמרון היאכטה במנוע קל ונוח.
פנים היאכטה:
+ אין אוורור אקטיבי בתא שירותים (מאוורר)
+ גימור מצוין.
+ עיצוב פנים מוצלח.
+ תא השירותים גדול ומעוצב כראוי.
+ מקומות אחסון טובים ושימושיים.
+ גישה נוחה לתא מנוע.
+ שיפוליים עמוקים דיים.
+ גישה נוחה למערכת ההגה מהקבינה האחורית.
+ מספר רב של חלונות ופתחים נפתחים.
 
נתונים כלליים:
J&J
מתכנן
Class A Ocean
רמת בטיחות
11.40 מ’
אורך כללי
9.40 מ’
אורך קו מים
3.60 מ’
רוחב
1.55 מ’/ 1.95 מ’
שוקע
4.700 ק"ג
משקל
1.340 ק"ג
משקל הקיל
31 מ"ר
מפרש ראשי (שחיפים)
36 מ"ר
חלוץ מתגלגל
30 כ"ס
הספק מנוע מקסימלי
150 ליטר
קיבולת מיכל דלק
150 X 2 ליטר
קיבולת מכלי מים מתוקים
71.300 יורו
מחיר בסיס (בשער המפעל)
88.500 יורו
מחיר היאכטה שנבדקה.
סנונית ראשונה של הבוואריה 36 הגיעה לארץ בתחילת מאי ועוגנת במרינה הרצליה. עוד מספר סירות מדגם זה צפויות להגיע לארץ עד סוף השנה. את המרחק מקופר סלובניה להרצליה (1860 מייל) גמעה היאכטה ב – 13 יום, כולל מספר עצירות תדלוק.
היבואן בישראל אופק יאכטות – תל אביב
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<