גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2017 > היאכטה שלכם בדגל אירופאי? שימו לב!
היאכטה שלכם בדגל אירופאי? שימו לב!
החל מ26.09.2017 כל המפליגים ביוון מחוייבים לעמוד בדרישות חוק חדשות, תקנות – DEPKA.


Mr. Michalis Roditis

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

 
אי עמידה בתקנות אלו עלולה להשית קנסות כספיים על בעלי כלי השיט המפליגים ביוון, והינם מניפים דגל אירופאי. אולם, ביוון כמו ביוון, התקנות החדשות עדיין לא הגיעו לכל מרינה ועמדת שיטור ימי ולכן הבלבול עדיין רב.
 
על מנת לקבל את אישור ה-DEPKA, יש צורך להציג:
1. תעודת רישום של כלי השיט
2. תעודת ביטוח של כלי השיט כתובה ביוונית.
3. דרכון של כל הבעלים הרשומים של כלי השיט והמפליגים בכלי השיט
4
. תעודת משיט
5. תשלום 50 אירו.
6. טופס DEPKA
 
כאמור, לא רק שהדרישות הללו לא חלחלו עד לנמל הכניסה האחרון ביוון, אלא שגם הדרישות עצמן לא ברורות ומבלבלות.
ביאכטה שרשומה על ידי מספר בעלים, הדרישה היא שכל הבעלים הרשומים יהיה נוכחים פיזית במעמד הרישום במשרדי המרינות, דרישה בלתי הגיונית בעליל. בינתיים נראה כי סוגיה זו נפתרה על ידי מתן יפוי כח נוטריוני של כלל הבעלים וצילומי דרכוניהם.
לאחר שסיימנו סוגיה זו, עולה סוגיית רישיון המשיט הנדרש. על פי הגדרות החוק היווני, הדרישה היא ל-ICC. ICC  הינו תעודה המוכיחה כי המשיט כשיר מבחינה מקצועית להשטת כלי השיט. בעולם הגדול ישנן הגדרות מקובלות ובשפה האנגלית לנושא ICC, אולם כיצד יקבלו השלטונות את תעודות המשיט הרבות הקיימות בעולם, וביניהן גם הרישיונות הישראלים? עוד לא ברור.
ונשאר התשלום הסמלי בסך 50 אירו. על פי החוק חובה לבצע תשלום באתר רשויות המס היווני, ועל רשויות הנמל או המרינה בה אתה נמצא לסייע לך בתהליך זה. לרב הם מפנים למשרד רשויות המס המקומי לתשלום וידרשו הצגת חשבונית התשלום בפניהם.
בשורה התחתונה, רב הנסתר על הגלוי. לא ברור כלפי גודל כלי השיט להם נדרש השנוי, התשובות הן כלי שיט מעל 7 מטרים או 9 מטרים והתשובה אינה מוחלטת.

 
בדקנו את הנושא עם הסוכן היווני מר Michalis Roditis מסוכנות RODITIS   המספקת שירותים ליאכטות ברודוס והאיים השכנים וגילינו עוד כמה דברים:
"תעודת DEPKA  אכן נדרשת ליאכטות בדגל אירופאי, אך ליאכטות בדגל זר, הטרנזיט הלוג המוכר והישן עדיין נדרש. השנוי הוא שהטרנזיט לוג יוארך ל-18 חודשים במקום 6 שהיו נהוגים עד כה".
ומה לגבי דרישות ה-DEPKA? "כמו שאני מעריך, הדרישות לא משמעותיות, אך הבעיה העיקרית כפי שאני צופה היא ליאכטות בבעלות מספר שותפים. אינני יודע איך השלטונות יתמודדו עם בעיה זו".
אולם רודיטיס מצא לנכון להעלות עוד נקודה מעניינת, עליה לא שמעו רב הישראלים אשר שוכרים יאכטות ביוון. "השלטונות החלו לאכוף ביתר שאת את החוק שאינו מאפשר ליאכטות מושכרות להפליג מאי יווני, לבצע כניסה בטורקיה ולחוזר ליוון. הרשויות הבינו כי מדובר בעצם בבריחת תיירים מיוון ומנסים לעצור תופעה זו".
אז מה ניתן לעשות? "אני מציע לצרטריסטים לבדוק לפני יציאה להפלגה מה המצב כרגע לגבי יציאה מיוון לטורקיה, וכנ"ל לגבי בעלי יאכטות פרטיים בנוגע לדרישות ה-DEPKA  או הטרנזיט לוג. חבל לצאת להפלגה ולגלות שהניירת שלך לא בסדר, או שיותר גרוע מכך, עברת על החוק ותיעצר בחזרתך ליון. אני אשמח לסייע לכל מי שיפנה בכל שאלה".

לצפייה בחוק היווני שאינו מאפשר יציאה מיוון לטורקיה - לחץ כאן
 
ולסיום: כל בעל כלי שיט או סקיפר שמפליג בחו"ל חייב לוודא שהוא עומד בדרישות החוק במדינת ההפלגה. לפעמים הדרישות לא ברורות וישנה סתירה או חוסר הסכמה בין נמל לנמל ואפילו בין שוטר לשוטר, אך המשפט הידוע – "אי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש" חל גם במקרים אלו. לכן – תמיד מומלץ לוודא עם סוכן מקומי או מנהלת המרינה בה בצעתם את הכניסה למדינה מה הדרישות הנוכחיות ולוודא שאתם עומדים בהן.
    

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<