גליון 84 - אוקטובר 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > גוף כלי השיט > פיברגלס, טמגלס, ג'ל קוט ומה שביניהם
פיברגלס, טמגלס, ג'ל קוט ומה שביניהם
בין אם נפלה לך ידית הכננת על הסיפון ושרטה אותה או שפשפת את דופן כלי השיט ברציף או גרמת לכל נזק אחר בגוף כלי השיט שלך, אתה עומד בפני עבודת פיברגלס, טמגלס או ג'לקוט. לא ניתן ללמוד תיקון כלי שיט ממאמר בעיתון, אבל ניתן להבין את עקרונות העבודה בחומרים אלו ולהבין כיצד בעלי המקצוע השונים מבצעים את מלאכתם.

חור בגוף כלי השיט

שיוף גס והכנת האזור לעבודה

הכנת יריעות פיברגלס

הדבקת יריעות פיברגלס

הוספת אפוקסי

השטחת ושיוף האזור המודבק

צביעת התחתית

מוכנים להפלגה!
מאת דני ווסה
גליון 48
 
רוב כלי השיט הקטנים היום מכילים חומרים מרוכבים, או בנויים מהם. בניגוד לבנייה המסורתית מעץ הספוג בשמן, חומרים אלה הם עמידים יותר, חזקים יותר ודורשים תחזוקה נמוכה יותר. המדור כולו מוקדש הפעם להבנה בסיסית של חומרים אלו וגם במתן טיפים כללים לעבודה עם חומרים אלו.
חומרים אלה נקראים כך כיוון שהם מורכבים משני חומרים (או יותר), בעלי תכונות פיזיקליות או כימיות שונות, שאינם מתערבבים זה בזה- אך בשילובם יחדיו יוצרים חומר שתכונות המבנה שלו משופרות בהשוואה לחומרי הבניין. דוגמאות שלא מתחום הים כוללות למשל בטון מזויין, העשוי מוטות ברזל וסביבם נוצקת עיסת הבטון, או דיקט- שגם עונה להגדרה כיוון שהוא מכיל סוגים שונים של עץ המודבקים בדבק. גם הבטון עצמו הוא חומר מרוכב היות והוא עשוי צמנט, חול, חצץ ומים.
בבניית כלי שיט משתמשים החל משנות ה-40 של המאה הקודמת בפיברגלס- סיבי זכוכית, עליהם נוצק שרף פוליאסטר ובדומה לבטון המזויין נוצר חומר מרוכב בעל חוזק גבוה ביותר, שמשקלו נמוך יחסית. שרף הפוליאסטר עצמו מרוכב מפוליאסטר, מקשה ומאיץ אשר יוצרים יחד את המטריצה המחוזקת סיבים, כשמערבבים אותם ביחסים הנכונים.
כניסת הפיברגלס והפוליאסטר לשימוש כחומרי גלם בתעשיית הבנייה של כלי שיט, חוללה מהפכה בייצור הסדרתי של הכלים. ייצור גופי כלי שיט בחומרים אלה מתבצע על ידי יציקתם בתבניות מוכנות מראש שניתן לעשות בהן שימוש חוזר ולכן בשיטה זו אפשר לייצר פרטים זהים מאותו דגם- במהירות ובעלות נמוכה יחסית לעבודה בעץ, ברזל או כל חומר אחר. כדי להגן על הפיברגלס הרגיש לנזקי UV (שמש), מייד אחרי השכבה המפרידה את היציקה, מורחים חומר מבוסס פוליאסטר שנקרא ג'ל קוט (Gel Coat). ניתן לקבל חומר זה בצבעים שונים, לעתים מגוון- בהתאם לרצון הבונה. אחריו מניחים מספר שכבות של פיברגלס טבול בפוליאסטר, אשר מופרדות לפעמים בשכבת קצף שתורמת לחוזק אך חוסכת במשקל כלי השיט. כשמחלצים את היציקה מהתבנית- הג'ל קוט הופך לצדו החיצוני החלק למשעי של הכלי שמגן עליו. הוא גם זה שניזוק קודם כל.


 
תיקוני ג'ל קוט
ידית הווינץ' נפלה על הסיפון. כמה חבל, יש סדק בג'ל קוט. האמת היא שחבל רק על עשר הדקות שייקח לכם לתקן את זה. יש להרחיב את חריץ הסדק עם מברג למשל ולהכין את התערובת הבאה: ג'ל קוט נוזלי, ארוסיל להסמכה, מקשה ומאיץ. את האחרון אפשר לשים לפי הוראות היצרן, אך כדאי להתחשב בטמפרטורה בחוץ. ככל שהחום גבוה יותר, יש צורך בפחות מאיץ ויותר מדי ממנו יכול לגרום להתקשות בטרם עת של התערובת. אם ערבבתם את כל הכתוב לעיל- יצא לכם מרק ג'ל קוט. משחו אותו אל תוך חריץ הסדק ותנו לו להתייבש. משהתייבש, לטשו אותו לגובה המקורי. כיוון שהוספתם לג'ל קוט הנוזלי את הארוסיל, התערובת תצא מגורענת- לכן לאחר הליטוש ערבבו ג'ל קוט עם מקשה ומאיץ ומרחו שכבה נוספת להחלקה של הגירעון.
חשוב לציין שהג'ל קוט משנה את צבעו עם השנים ולכן תיקון חדש ניכר על גבי המשטח הדהוי. ואולם, בהדרגה הצבע החדש ידהה והמשטח ידהה והמשטח יראה אחיד יותר. לאחר שנים שהכלי עובר תיקונים קטנים ולא נותר הרבה מהג'ל קוט המקורי, אפשר לחדש את המראה המרוט ולצבוע אותו. לפני הצביעה גם אפשר להחליק את כל השקעים והחורים בעזרת שפכטל אפוקסי- אשר נדבק מעולה לפוליאסטר.
 

 
צביעה בטמגלס
הטמגלס הינו צבע עליון פוליאוריתני דו רכיבי מתוצרת "טמבור". הוא מתאפיין בעמידות גבוהה לסביבה הימית ולשחיקה ושומר על גוון וברק לאורך שנים- כך לדברי החברה. מנסיוני האישי בתיקון כלי שיט כמתקן סירות אני מאשר זאת. מאשר מנסיוני כמתקן סירות של מרכז ימי. דו-רכיבי משמעו שהצבע הינו חומר מרוכב המגיע בשני חלקים אותם יש לערבב טרם הצביעה. פוליאוריתני, משמעו שכדאי מאוד להניח צבע יסוד טרם הצביעה על ג'ל קוט. מין מחבר, אם תרצו. ליסוד קוראים EA-9 וגם הוא דו-רכיבי, מבוסס אפוקסי, מתחבר מעולה לפוליאסטר וגם לפוליאורתן. החברה ממליצה לצבוע שתי שכבות של יסוד ואחריהן שתי שכבות של טמגלס. אפשר לעשות זאת במברשת/ רולר או בהתזה. את הטמגלס מדללים במדלל 11 ואילו את ה-EA-9 במדלל 4-100. הסיבה שאני מדקדק בפרטים היא שהם באמת חשובים. בעבודה עם חומרים מרוכבים חשוב לעקוב אחר ההוראות (שניתן למצוא באתר החברה) ולנקוט באמצעי מגן ראויים.
תיקונים קטנים של סדקים בצבע, כשהכלי צבוע טמגלס- יש לעשות באמצעות מרק אפוקסי ולא עם ג'ל קוט מאחר והוא לא יידבק כראוי. לאחר ייבוש המרק, לטשו ושחזרו את הצבע במקום הפגיעה. באם הפגיעה רצינית יותר מסדקים בצבע וישנו נזק מבני או אם לחילופין בדיוק קניתם סירה עם תושבות לסוכך צל שאתם לא מתכננים להתקין והייתם רוצים להעלים את התושבות כלא היו טרם הצביעה- לפניכם עבודת פיברגלס. אל חשש, זה הרבה פחות מסובך (והרבה יותר מלוכלך) ממה שזה נשמע. תיקון ביתי שעשוי כמו שצריך, יהיה עמיד באותה המידה כמו גוף הסירה שיוצרה במפעל. מיותר לומר כי יש לעקוב אחר הנהלים כדי לעשות את זה כמו שצריך.


 
תיקוני פיברגלס
הגדירו את איזור הפגיעה, הוא יכול להיות גדול ממה שניכר לעין. פגיעות גורמות לפעמים להיפרדות שכבות הפיברגלס, לכן חפשו מקומות כאלה על ידי הקשה בגב מברג סביב האזור שנראה פגוע- מקום בו נפרדו השכבות יישמע עמום יותר מהשאר. הסירו את איזור הפגיעה ושייפו את הפיברגלס באמצעות דיסק סביבו (או סביב המקום שבו היתה תושבת/ לוח שעונים), בשיפוע שיורד אל החור- כך שייחשפו כל שכבות הפיברגלס שסביבו. הגנו על עצמכם במשקפת ומסכת אבק טובה ובסוף השיוף נגבו את סביבות החור באצטון וודאו שהשיפוע אחיד. במידה ושייפתם מבחוץ- הדביקו מבפנים חתיכת פלסטיק, דיקט או סרט הדבקה בצורה שתמנע מהפוליאסטר גישה פנימה. חתכו בד פיברגלס שיתאים לכיסוי החור- והתחילו להניח אותו ולהרטיב אותו בפוליאסטר מעורבב עם מקשה ומאיץ. קודם הניחו שתי חתיכות אריג גדולות במעט מהחור ואז הניחו שכבות בד ואריג לחילופין בקוטר הולך וגדל, עד שיכוסה איזור השיוף לגמרי. דאגו שלא יישארו כיסי אוויר בתוך הפיברגלס. מלאו פוליאסטר בין הסיבים בתשומת לב רבה, כיוון שכיסי אוויר מחלישים מאוד את המבנה. תנו לתיקון להתייבש כראוי, לטשו, יישמו שכבת מרק ג'ל קוט, לטשו שוב וסיימו בשכבת ג'ל קוט להחלקה.
 
כמובן, שלחסרי הנסיון כדאי לנסות ליישם את החומרים המרוכבים במקום לא נראה בכלי השיט או על חתיכת חומר על היבשה טרם שיחלו במלאכת צביעת הכלי, או תיקונו. לכשיקבלו הרגשה של ביטחון בעבודה עם החומרים אפשר להגדיל קנה מידה, ליהנות מטיפול חכם בכלי השיט שלך וגם לחסוך כמה שקלים. למי שניסה ובכל זאת לא הצליח- אפשר לפנות לבעל מקצוע שיבצע את המלאכה.
 
טיפ ממומחה: חיים כהן ממרינה הרצליה הרצליה מוסיף למאמר הסתייגות קטנה לגבי כל תיקון צבע, פיברגלס או ג'לקוט בכלי השיט: "ניתן לתקן כמעט כל נזק, אך תמיד נשאר סימן קטן".
 
 
 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<